Balıkesir, Çantay’ı unutmadı

•    Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde TBMM 1. Dönem Balıkesir Milletvekili, Fikir ve Din Adamı, Hasan Basri Çantay’ın anısına birçok etkinlik düzenlendi. 
•    Program kapsamında gerçekleştirilen panelin sonunda Çantay’ın ailesi ile hayatı, eserleri, fikirleri ve Milli Mücadeledeki yerine ilişkin gerçekleştirdiği çalışmalar dolayısıyla Prof. Dr. Mehmet Bayyiğit’e, Kent Şükran Beratı takdim edildi. 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde; Balıkesir Üniversitesi (BAÜN), İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Altıeylül Belediyesi, Karesi Belediyesi, Balıkesir Kent Konseyi, Balıkesir Yazarlar ve Şairler Derneği, Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti ile Hasan Basri Çantay Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği iş birliğinde “Hasan Basri Çantay Haftası” kapsamında birçok etkinlik düzenlendi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 1. Dönem Balıkesir Milletvekili, Öğretmen, Gazeteci, Siyasetçi, Fikir ve Din Adamı, Kuran Müfessiri Hasan Basri Çantay’ın anısına Avlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikler, eserlerinden oluşan sergi ile başladı. Kuran-ı Kerim tilavetinin de gerçekleştirildiği programın açılış konuşmasını Balıkesir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Bayyiğit gerçekleştirdi. Hasan Basri Çantay’ın hayatının anlatıldığı belgesel gösteriminin ardından Uludağ Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Kara’nın moderatörlüğünde; Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nevzat Aşık, Balıkesir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Narlı ile Prof. Dr. Zeki Çevik ve Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir konuşmacı olarak yer aldığı panel düzenlendi. 

  Kent Şükran beratı takdim edildi
Panelin ardından Hasan Basri Çantay’ın ailesine başta Milli Mücadele olmak üzere Balıkesir’in kültür ve sanatına sunduğu katkılardan dolayı Balıkesir Kent Konseyi tarafından Kent Şükran Beratı takdim edildi. Prof. Dr. Mehmet Bayyiğit’e ise; Hasan Basri Çantay’ın hayatı, eserleri, fikirleri ve Milli Mücadeledeki yerine ilişkin gerçekleştirdiği çalışmalar ile Hasan Basri Çantay Sempozyumunu kitaplaştırmasından dolayı Kent Şükran Beratı verildi. 
Programda “Hasan Basri ve Milli Mücadelede Balıkesir” adıyla düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmalarının ödül töreni de gerçekleştirilerek dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Programın sonunda ise Prof. Dr. Mehmet Bayyiğit’in “Hasan Basri Çantay” kitabının imza töreni gerçekleştirildi. 


 


    

  • Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Mobil Veteriner Kliniği hizmeti Vetbüs ile sokak hayvanlarına sahip çıkıyor.
  • İlk durağı Balya olan Vetbüs’ü gören vatandaşlar, uygulamayı hayata geçiren Başkan Yücel Yılmaz’a teşekkürlerini ileterek memnuniyetlerini dile getirdi.

 

Sokak hayvanlarına gerekli özeni her daim gösteren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi; can dostlara daha kaliteli ve ulaşılabilir bir hizmet sağlayabilmek için tam teşekküllü olarak devreye aldığı Vetbüs’le, yolculuğuna başladı. İlk durağı Balya ilçesi olan Vetbüs, Balya Belediyesi önüne park ederek bölgede bulunan ve vatandaşlar tarafından getirilen can dostlara; sağlık taraması yaptı, aşılama ve iç-dış parazit işlemlerini gerçekleştirdi. İlçede yaşayan vatandaşlar tarafından bakımı yapılan can dostların da genel sağlık taraması ve aşılama işlemlerini gerçekleştiren Vetbüs’ün, Balya’ya gelişi vatandaşları oldukça sevindirdi.

Vatandaşlar Başkan Yılmaz’a Teşekkür Etti

Sokak hayvanlarının, hayatlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmeleri açısından oldukça önemli bir hizmet olan Vetbüs projesini hayata geçiren Başkan Yücel Yılmaz’a duyarlılığı için teşekkür eden vatandaşlar, Vetbüs’ün her ay ilçelerine gelecek olmasından dolayı da memnuniyetlerini dile getirdiler.

“insana, Doğaya, Hayvana Sahip Çıkmak Adına Verilmiş Bir Mücadele”

Böyle bir hizmeti hayata geçirdiği için Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a teşekkür eden Balya Belediye Başkanı Orhan Gaga “Bu dünyada sadece bizler yaşamıyoruz. Başka canlılar da var, onlara da kıymet vermeliyiz. Büyükşehir Belediyemizin başlattığı bu Vetbüs uygulaması yerinde bir hizmet. Sokak hayvanlarının her türlü tedavisi için ilçemize geldiniz ve rutin olarak devam edeceği bilgisi verildi. İnsana, doğaya, hayvana sahip çıkmak adına verilmiş bir mücadelenin eseri. Sizleri, ilçemde misafir etmekten büyük keyif aldım.” diye konuştu.

Yaralı Kedi Yaşama Tutundu

Duyarlı bir vatandaşın, Vetbüs’te görevli personele haber vermesi üzerine arka sokakta araba çarpan yaralı kedi olay yerine gidilerek Vetbüs’e nakledildi. İlk müdahale için sıvı takviyesine başlanarak yaralı kedinin; kanı alındı, ultrason çekildi. Kaza sonucu iç kanama geçiren kedinin kanında da yüksek miktarda enfeksiyon bulunduğunu söyleyen ilk tedavisini gerçekleştirerek hayati tehlikesini ortadan kaldıran Veterinerler Oğuzhan Erçel ve Osman Bedizel ile Veteriner Teknikerleri Murat Salman ve Mehmet Can, yaralı hayvanı Büyükşehir Belediyesi İvrindi Sokak Hayvanları Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne götüreceklerini ve bakım ve tedavilerine orada devam edecekleri bilgisini verdi.

Afet Bölgelerinde De Hizmet Verecek

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığına bağlı olarak hizmet veren Vetbüs, 20 ilçeyi karış karış gezerek en ücra köşedeki can dostlara dahi tüm klinik imkânları sunmaya devam edecek. Sahipsiz hayvanların rehabilitesinin yanı sıra bulaşıcı ve salgın hastalıkları önleme, hayvanları bulundukları mahallelerde aşılayarak tedavi etme amacıyla da oldukça önemli bir hizmet olan Vetbüs; olası bir afet ve acil durum anında, ülkemizin herhangi bir noktasına giderek orada afetten etkilenen yaralı hayvanları da tedavi edecek.

 

 


 

 

“Satın alma sahiplen” 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü kapsamında 20 ilçeyi karış karış gezerek sokak hayvanları için mobil veterinerlik hizmeti verecek olan VETBÜS’ü devreye aldı. 


•    Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın da katıldığı programda ayrıca Aileye Katılma Hareketi adıyla düzenlenen sahiplendirme kampanyasında sahiplenilen canlar, yeni yuvalarına kavuştu.


Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü kapsamında İvrindi Sokak Hayvanları Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde; 20 ilçeyi karış karış gezerek sokak hayvanları için mobil veterinerlik hizmeti verecek olan VETBÜS’ün tanıtımını yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın da seçim vaatleri arasında yer alan VETBÜS’ün tanıtımının yanı sıra Büyükşehir Belediyesi’nce başlatılan sahiplendirme kampanyası neticesinde sahiplendirilen canlar, sıcak yuvalarına kavuştu. Başkan Yılmaz, sahiplenilen kedilerden birinin ismi Mırnav, köpeğin ise ismini Gece koydu. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın ev sahipliği yaptığı programa; AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, İvrindi Kaymakamı Mevlana Kürkçü, İvrindi Belediye Başkanı  Yusuf Cengiz, Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, Otoyol İşletme ve Bakım A.Ş. şirketinde İşletmeler Müdürü Hüseyin Bozkurt ve çok sayıda hayvansever katıldı.

‘ŞEHRİ VE HAYATI PAYLAŞIYORUZ’
Her canlının birlikte, rahat ve huzur içerisinde yaşayabileceği bir şehir inşa etmek amacıyla yaklaşık 2,5 yıl önce bu yola çıktıklarını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Bizle aynı yaşam alanlarını paylaşan sokak hayvanlarımızı korumaya ve sağlıklı bir şekilde hayatlarını sürdürmesini sağlamaya söz verdik. 20 ilçe belediye başkanıyla yaptığımız her toplantıda bu konuyu gündeme getiriyoruz” dedi.

MOBİL VETERİNERLİK HİZMETLERİ
Sokak hayvanlarının tedavi, bakım ve rehabilitasyonları Büyükşehir olarak sürdürdüklerini ifade eden Başkan Yücel Yılmaz, “Bir sorunları olduğunda, bakım ve tedavileri için bakımevlerimize ya da rehabilitasyon merkezlerimize getiriyorduk. Ama yerinde müdahale ekibi ihtiyacı doğdu. Bu ihtiyaçtan kaynaklı bugün çok güzel bir hizmeti hayata geçiriyoruz. 20 ilçemize hizmet verecek VETBÜS’ü devreye alıyoruz. Bu araçla 20 ilçemizin tamamını gezecek, en ücra köşedeki can dostlarımıza dahi tüm klinik imkanları sunacağız. Aracımızın içerinde yer alan röntgen cihazını hibe eden Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş’ye bağlı Oksijen Tesisleri Genel Müdürlüğü’ne teşekkür ederiz” açıklamasında bulundu.

“SATIN ALMA, SAHİPLEN”
VETBÜS’ün yanı sıra Büyükşehir olarak bir de sahiplendirme kampanyası başlattıklarını belirten Başkan Yücel Yılmaz, “Her zaman söylüyoruz; satın alma, sahiplen, biz de Büyükşehir olarak mamasından aşısına kadar destek olalım. Bu kampanyanın şehrimiz için oldukça önemli olduğunu düşünüyorum. Bir can sahiplendiğinizde artık tasarrufunuz bakmaktan yana olmayacaksa biz buradayız. Bizim kontrolümüze verin, biz bakalım, sahiplendirelim” dedi.

AİLEYE KATILMA HAREKETİ
Sahiplendirme konusunun sevgi ve merhametle yönetilmesi gereken bir konu olduğunu söyleyen Başkan Yılmaz, “Bu konuda bir farkındalık yaratmak için başlattığımız Aileye Katılma Hareketine değer katan herkese teşekkür ediyorum. Büyükşehir olarak yaşamımızın bir parçası olan can dostlarımızı bir gün değil her gün korumanın bilinciyle var gücümüzle çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

“HAVYALARIN YAŞAM 
ALANLARINI KORUMALIYIZ”
4 Ekim’in kendileri için çok önemli bir gün olduğuna değinen AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, “Dünya, dünyanın şartları ve iklimlerimiz sürekli değişiyor. Bu yüzden bir çok hayvanın yaşam alanları yok oluyor ve nesli tükeniyor. Havyaların yaşam alanlarını nasıl koruyabilirizi ve hayvanlarla nasıl yaşabilirize kafa yormamız gerekiyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız hayvan barınağımızla yakından ilgileniyor.  Burada hayvanlarımıza iyi bakılıyor, tedavileri yapılıyor. Bundan sonra da hayvanlarımız için elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.  

 


Altıeylül Kitap Fuarı /  1-10 Ekim 

 

 ‘Balıkesir’i geleceğe hazırlıyoruz’


•    Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, sona yaklaşan Sakarya İlkokulu ile Organize Sanayi Bölgesi (OSB) alternatif yolunda ve Ağustos ayında başlayan çalışmalarla kompleks haline getirilecek AHP Tesislerinde devam eden çalışmaları inceledi. 


Şehri geleceğe hazırlayacak birçok yatırımı aynı anda hayata geçiren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, sona yaklaşan; Sakarya İlkokulu ile Organize Sanayi Bölgesi (OSB) alternatif yolunda ve Ağustos ayı başında başlayan Ali Hikmet Paşa Spor Tesislerinde çalışmalarına devam ediyor. 


Gerçekleştirilen çalışmaları ilgili daire başkanları ve personelle birlikte yerinde inceleyerek gidişatı hakkında bilgi alan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir’i her alanda geleceğe hazırladıklarını ifade ederek “Balıkesir’imizi geleceğe daha modern ve çağdaş bir şekilde hazırlamak için her alanda çalışmalarımız devam edecek.” dedi.

 
SAKARYA İLKOKULU ÇAĞDAŞ BİR EĞİTİM YUVASI OLACAK
Büyükşehir Belediyesi, depreme karşı dayanaklı olmadığı gerekçesiyle yıkarak yerine yenisini inşa ettiği Sakarya İlkokulu’nu; modern, yeni eğitim yaklaşımlarına uygun ve depreme dayanıklı olarak çağdaş bir eğitim yuvası haline getiren çalışmalarda sona yaklaştı.

 

6 Eylül Pazartesi günü kapılarını öğrencilere açmaya hazırlanan okuldaki çalışmaları inceleyen Başkan Yücel Yılmaz “Çocuklarımız burada güvenli ve çevreci bir binada eğitimlerini alacaklar. Balıkesir’imize böyle bir okul kazandırmak benim için çok anlamlı ve mutluluk verici.” açıklamasında bulundu.  

KAMYON VE TIR’LAR BATI ÇEVRE YOLUNU KULLANACAK
Organize Sanayi Bölgesi yolunda yaşanan trafik sıkışıklığına son verecek alternatif yolda hızla devam eden çalışmaların çok yakında tamamlanacağını ifade eden Başkan Yılmaz, 100 bin kapasiteyi rahatlıkla karşılayabilecek yolda; kamyon ve TIR’ların da batı çevre yolunu kullanması üzerine OSB’de yoğunlaşan trafiğin minimuma ineceğini belirtti. Şehrin dört bir yanında yol çalışmalarına devam ettiklerini kaydeden Başkan Yılmaz “İhtiyaç duyulan her yere ulaşacağız.” açıklamasında bulundu. 

“ŞEHRİMİZİN BÖYLE BİR ALANA İHTİYACI VARDI”
Ali Hikmet Paşa Spor Tesislerini baştan ayağa yenileyerek tam donanımlı bir spor kompleksi haline getireceklerini aktaran Başkan Yücel Yılmaz, çalışmalara Ağustos ayında başladıklarını söyledi. 44 yıldır Balıkesirlilere hizmet veren tesisin 12 bin 398 metrekare alan üzerine kurulu olduğunu dile getiren Başkan Yücel Yılmaz “Böyle büyük bir alanda bulunan mevcut tesisi, her bir metrekaresini verimli bir şekilde kullanarak birçok branşın yer aldığı büyük bir kompleks yapacağız. Tam donanımlı olarak Balıkesirli sporcularımıza hizmet verecek komplekste birçok genç sporcumuz yetişecek. Şehrimizin buna çok ihtiyacı vardı. Elimizden gelen en kısa sürede çalışmalarımızı tamamlayacağız.” diye konuştu.

“BALIKESİR’İ GELECEĞE TAŞIYORUZ”
Balıkesir’i her alanda geleceğe hazırladıklarını dile getiren Başkan Yücel Yılmaz “Şehrimize ulaşımda, çevrede, altyapı ve üstyapıda, sağlıkta, eğitimde hayata geçireceğimiz çalışmalarla değer katıyoruz. Şehrin öncelikli ihtiyaçlarını ivedilikle çözecek adımları vatandaşlarımızla beraber atıyoruz. Balıkesir’imizi geleceğe daha modern ve çağdaş bir şekilde hazırlamak için her alanda çalışmalarımız devam edecek.” açıklamasında bulundu.